TRS candidates list for telangana assembly election





TELANGANA RASHTRA SAMITHI
List of MLA Candidates

Bhadradri Kothagudem
   1.     Bhadrachalam                     :           Dr.Thellam Venkat Rao
   2.     Pinapaka                               :           Payam Venkateshwarlu
   3.     Ashwaraopet                       :           Thati Venkateshwarlu
   4.     Yellendu                                :           Koram Kanakaiah
   5.     Kothagudem                        :           Jalagam Venkat Rao
Khammam
6.     Khammam                           :           Puvvada Ajay Kumar
          7.     Paleru                                    :           Tummala Nageshwar Rao
          8.     Wyra                                      :           Banoth Madan Lal
           9.     Madhira                                :           Lingala Kamalraj
          10.    Sathupalli                             :           Pidamarthi Ravi
Mahabubabad
      11.                        Mahabubabad                    :           Banoth Shanker Naik
      12.                        Dornakal                               :           D S Redya Naik
Warangal(Rural)
       13.                        Parkala                                  :           Challa Dharma Reddy
       14.                        Narsampet                           :           Peddi Sudershan Reddy
       15.                        Wardhannapet                   :           Aroori Ramesh
Warangal(Urban)
     16.                        Warangal West                   :           Dasyam Vinay Bhasker
Jayashankar Bhupalapalli
     17.                        Bhupalapalli                         :           S.Madhusudhana Chary
     18.                        Mulugu                                 :           Ajmira Chandulal
Jangoan
     19.                        Jangaon                                :           Muthireddy Yadagiri Reddy
     20.                        Station Ghanpur                 :           Dr.Thatikonda Rajaiah
     21.                        Palakurthi                             :           Errabelly Dayakar Rao
Nalgonda
     22.                        Nalgonda                              :           Kancharla Bhupal Reddy
     23.                        Miryalaguda                                    :           N.Bhasker Rao
     24.                        Nagarjuna Sagar                :           Nomula Narsimaiah
     25.                        Devrakonda                         :           Ramavath Ravindra Kumar
     26.                        Munugodu                           :           Kusukuntla Prabhaker Reddy
     27.                        Nakrekal                               :           Vemula Veeresham
Suryapet
     28.                        Suryapet                               :           Gunthakandla Jagadeesh Reddy
     29.                        Tungaturthi                          :           Gyadari Kishore Kumar
Yadadri Bhuvanagiri
     30.                        Aleru                                      :           Smt.Gongidi Sunitha
     31.                        Bhuvanagiri                         :           Pylla Sekhar Reddy
Nizamabad
     32.                        Nizamabad Urban              :           Ganesh Bigala
     33.                        Nizamabad Rural                :           Bajireddy Goverdhan
     34.                        Armoor                                 :           Ashannagari Jeevan Reddy
     35.                        Balkonda                              :           Vemula Prashanth Reddy
     36.                        Bodhan                                 :           Shakeel Ahmed
Kamareddy
     37.                        Banswada                             :           Pocharam Srinivas Reddy
    38.                        Kamareddy                          :           Gampa Govardhan
    39.                        Jukkal                                                :           Hanumanthu Shinde
    40.                        Yellareddy                            :           Enugu Ravinder Reddy
Adilabad
    41.                        Adilabad                               :           Jogu Ramanna
    42.                        Boath                                     :           Rathod Babu Rao
    43.                        Khanapur                             :           Smt.Rekha Naik
Asifabad
    44.                        Asifabad                                :           Smt.Kova Laxmi
    45.                        Sirpur Kagaz Nagar                        :           Koneru Konappa

Nirmal
    46.                        Nirmal                                   :           Allola Indra Karan Reddy
    47.                        Mudhole                               :           G.Vittal Reddy
Mancheryal
    48.                        Mancheryal                         :           Nadipelli Diwakar Rao
    49.                        Bellampally                          :           Durgam Chinnaiah
    50.                        Chennur                                :           Balka Suman
Karimnagar
    51.                        Karimnagar                          :           Gangula Kamalakar
    52.                        Huzurabad                           :           Eetala Rajender
    53.                        Manakondur                       :           Rasamai Balakishan
Siricilla
    54.                        Siricilla                                   :           K T Rama Rao
    55.                        Vemulawada                       :           Chennamaneni Ramesh
Jagityal
     56.                        Jagityal                                  :           Dr M.Sanjay Kumar
     57.                        Korutla                                  :           Kalavakuntla Vidyasagar Rao
     58.                        Dharmapuri                         :           Koppula Eeshwar
Peddapally
    59.                        Peddapally                           :           Dasari Manohar Reddy
    60.                        Manthani                              :           Putta Madhukar
    61.                        Ramagundam                      :           Somarapu Sathyanarayana
Siddipet
    62.                        Siddipet                                 :           Tanneru Harish Rao
    63.                        Dubbaka                               :           Solipeta Ramalinga Reddy
    64.                        Gajwel                                   :           Kalvakuntla Chandrasekhar Rao
    65.                        Husnabad                             :           Vodithela Satish Kumar
Medak
    66.                        Medak                                   :           Smt.M.Padma Devender Reddy
    67.                        Narsapur                              :           Chilumula Madan Reddy

Sangareddy
      68.                        Sangareddy                         :           Chintha Prabhakar
      69.                        Narayankhed                      :           M.Bhupal Reddy
      70.                        Andhole                                :           Chanti Kranthi Kiran
      71.                        Patancheruvu                     :           Gudem Mahipal Reddy
Mahaboobngar
     72.                        Mahaboobngar                  :           V.Srinivas Goud
     73.                        Jadcherla                              :           Dr Chernakola Laxma Reddy
     74.                        Devarakadra                       :           Ale Venkateshwar Reddy
     75.                        Narayanpet                          :           S.Rajender Reddy
     76.                        Makthal                                :           Chittem Ram Mohan Reddy
Nagarkurnool
     77.                        Nagarkurnool                      :           Marri Janardhan Reddy
     78.                        Kollapur                                :           Jupally Krishna Rao
     79.                        Achampet                             :           Guvvala Bal Raj
     80.                        Kalwakurthy                                    :           G.Jaipal Yadav
Wanaparthy
     81.                        Wanaparthy                                    :           Singi Reddy Niranjan Reddy
Gadwal
     82.                        Gadwal                                  :           Bandla Krishna Mohan Reddy
     83.                        Alampur                                :           Vallur Mallepogu Abraham
Vikarabad
84.                        Parigi                                     :           Koppula Mahesh Reddy
          85.                        Thandur                                :           Patnam Mahender Reddy
          86.                        Kodangal                              :           Patnam Narender Reddy
Rangareddy
        87.                        Shadnagar                            :           Y.Anjaiah Yadav
       88.                        Rajendra Nagar                  :           T.Prakash Goud
       89.                        Maheshwaram                   :           Teegala Krishna Reddy
      90.                        Ibrahimpatnam                  :           Manchireddy Kishan Reddy
       91.                        Serilingam Pally                  :           Arekapudi Gandhi
       92.                        L B Nagar                              :           Muddagoni Rammohan Goud
      93.                        Chevella                                :           Kale Yadaiah

Malkajgiri-Medchal
      94.                        Quthbullapur                      :           K P Vivekananda
      95.                        Kukatpally                            :           Madavaram Krishna Rao
      96.                        Uppal                                     :           Bethi Subhash Reddy
Hyderabad
      97.                        Secunderabad                     :           T.Padma Rao Goud
      98.                        Sanath Nagar                      :           Talasani Srinivas Yadav
     99.                        Cantonment                                    :           G.Sayanna
100.  Jubilee Hills                        :           Maganti Gopinath
101.  Yakathpura                                    :           Sama Sundar Reddy
102.  Chandrayana Gutta         :           M.Seetharam Reddy
103.  Karwan                               :           T.Jeevan Singh
104.  Bahdurpura                       :           Inayath Ali Baqri
105.  Nampally                            :           Munukuntla Anand Goud

 telangana,tv9 live,v6 news live,telangana news,telangana assembly,trs mla list,revanth reddy,telangana assembly seats,trs party,kcr news,telangana assembly seats,telangana election
,trs,telangana cm,ntv,kcr news,telangana assembly seats,trs party,telangana latest news,babu mohan,konda surekha,uttam kumar reddy,balka suman,malkajgiri mla,k chandrashekar rao,telangana state
medchal mla,telangana

#telangana,#tv9 live,#v6 news live,#telangana news,#telangana assembly,#trs mla list,#revanth reddy,#telangana assembly seats,#trs party,#kcr news,#telangana assembly seats,#telangana election
,#trs,#telangana cm,#ntv,#kcr news,#telangana assembly seats,#trs party,#telangana latest news,#babu mohan,#konda surekha,#uttam kumar reddy,#balka suman,#malkajgiri mla,#k chandrashekar rao,#telangana state,#medchal mla,#telangana