GHMC Elected corporaters 2016 results majority votes part 1



Row.No S.No.in Ballot Paper Contesting Candidate Name PARTY VotesSecured Result Status

  1     2     3     4     5  
Ward : 1-KAPRA , Reserved for : SC , Total Votes : 44213 , Polled Votes : 19282 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 19282
1 1 G INDRAIAH INC 2192
2 2 KURUNELLI VENKAT CPM 250
3 3 RADAPAKA RAJAIAH BSP 84
4 4 K V L N RAO TDP 5083
5 5 S SWARNA RAJ TRS 10112 Winner
6 6 KUKATLA RAMA RAO IND 721
7 7 GAJJELA RAMESH KUMAR IND 45
8 8 GADDAM KISTAIAH IND 24
9 9 MUNIGADAPA SREE RAMULU IND 10
10 10 RADHIKA THAMAS IND 32
11 11 VENUGOPALA RAO KANDREGULA IND 729
Ward : 2-DR. A.S RAO NAGAR , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 48201 , Polled Votes : 20108 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 20108
12 1 B PAVITHRA BSP 297
13 2 SHIRISHA REDDY SINGIREDDY INC 3896
14 3 TATENENI SAMRAJYAM TDP 6621
15 4 PAJJURI PAVANI REDDY TRS 7987 Winner
16 5 VENKATARAVAMMA BORRA LSP 264
17 6 INDIRA REDDY MADDURI IND 180
18 7 ROYYALA LAHARIKA IND 111
19 8 SANGEETHA VARIGANTI IND 752
Ward : 3-CHERLAPALLY , Reserved for : BC , Total Votes : 45160 , Polled Votes : 24768 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24768
20 1 GANESH M BJP 5593
21 2 BONTHU RAMMOHAN TRS 13462 Winner
22 3 CH MALLESH VAMSHA RAJ TDP 3294
23 4 MAHESH N INC 1871
24 5 NAGAMANI KAMBHAMPATI LSP 190
25 6 DR S LAXMINARAYANA TYSP 9
26 7 KASULA SURENDER GOUD IND 5
27 8 BAIRAMKONDA VIJAY IND 24
28 9 RAMCHANDAR GOUD RUDRAGONI IND 18
29 10 M SRINIVAS IND 128
30 11 B SAIBABA YADAV IND 45
31 12 SOMARAJ P IND 129
Ward : 4-MEERPET HB COLONY , Reserved for : SC , Total Votes : 45695 , Polled Votes : 21991 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21991
32 1 ANUMULA DINESH BJP 6611
33 2 GOLLURI ANJAIAH TRS 12319 Winner
34 3 DESHMUKULA PRAVEEN CPM 222
35 4 POLEPAKA ANJAIAH INC 2502
36 5 DASARI SUDHIR KUMAR IND 55
37 6 BANGARI POCHAIAH IND 186
38 7 CH SURESH IND 96
Ward : 5-MALLAPUR , Reserved for : UR , Total Votes : 47865 , Polled Votes : 24467 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24467
39 1 ADAVALLY NARSAIAH BSP 65
40 2 KATARLA BHASKAR INC 2808
41 3 JAJULA BIKSHAPATHI CPI 194
42 4 DEVENDAR REDDY PANNALA TRS 12929 Winner
43 5 B LAKSHMI NARAAYANA TDP 5040
44 6 KESHAVARAM ANJANEYULU IND 75
45 7 KOTHA MALLA REDDY IND 1019
46 8 G JAYAPAL IND 55
47 9 O NAGESH IND 78
48 10 NELUTLA SRINIVAS IND 1699
49 11 TALLAPALLY VEERASWAMY IND 130
50 12 PEDDI PRATHAP REDDY IND 203
51 13 MD FASIUDDIN IND 117
52 14 P SHRAVAN KUMAR GOUD IND 55
Ward : 6-NACHARAM , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 51086 , Polled Votes : 23712 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 23711
53 1 ANUMULA VIJAYA LATHA REDDY BJP 3119
54 2 JYOTHI MEDALA TRS 8084
55 3 RAJANI GANGICHETTY TDP 1605
56 4 SHANTHI SAIZEN SHEKAR CHITIPOLU INC 8236 Winner
57 5 SHEELAM ANITHA BSP 89
58 6 HUMERA FATHIMA LSP 85
59 7 A ANITHA IND 1681
60 8 HYMAVATHI PARDIPUR IND 812
Ward : 7-Chilkanagar , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 47866 , Polled Votes : 23477 , Invalid Votes : 5 , Valid Votes : 23472
61 1 B ANITA SINGH BJP 3326
62 2 GOPU SARASWATHI TRS 13055 Winner
63 3 CHENREDDY LATHA INC 5073
64 4 LATHA GANDAMALA BSP 237
65 5 ANKANNAGARI JAMUNA RANI IND 428
66 6 ANDALU KAMASANI IND 224
67 7 N ESHWARAMMA IND 110
68 8 GADDAM SHANKARAMMA IND 153
69 9 PASUNURI LAXMI IND 253
70 10 PINNAPUREDDY RAJYA LAKSHMI IND 85
71 11 K BALAMANI IND 235
72 12 SALEHA SULTANA IND 293
Ward : 8-Habsiguda , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 48006 , Polled Votes : 23347 , Invalid Votes : 14 , Valid Votes : 23333
73 1 EDLA SUJATHA CPM 154
74 2 THINDERU SUREKHA BJP 3942
75 3 PASULA MANJULA INC 1068
76 4 BETHI SWAPNA REDDY TRS 12567 Winner
77 5 BOBBALA RAMA TDP 5099
78 6 APPIDI PADMA IND 39
79 7 GODADEVI GATTU IND 173
80 8 BABITHA REDDY NAAM IND 182
81 9 BOLLEPALLY ANASUYA IND 109
Ward : 9-Ramanthapur , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 42275 , Polled Votes : 24368 , Invalid Votes : 8 , Valid Votes : 24360
82 1 GANDHAM JYOSTHNA TRS 10396 Winner
83 2 PAMURU LAXMIDEVI CPM 137
84 3 VALLAPU DEEPIKA BJP 4164
85 4 P SARITHA INC 1317
86 5 K GEETHA RANI IND 47
87 6 THAVIDABOINA DURGA BAI IND 2276
88 7 THUMULA VIJAYA LAKSHMI IND 26
89 8 DUPATI ANJANI DEVI IND 76
90 9 N PREETHI IND 243
91 10 BANDARU INDUMATHI IND 31
92 11 KOTTALA MADHAVI IND 15
93 12 MYAKALA JYOTHSNA IND 46
94 13 MOHAMMED NASREEN BEGUM IND 28
95 14 MOHAMMAD RAHAMATUNNISA BEGUM IND 18
96 15 V VIJAYA IND 21
97 16 B SHAMANTHA GOUD IND 280
98 17 SARVA RANI IND 5239
Ward : 10-Uppal , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 53196 , Polled Votes : 26570 , Invalid Votes : 8 , Valid Votes : 26562
99 1 ANALA REDDY MEKALA TRS 10510 Winner
100 2 KANDI KANTI MANJULA TDP 1939
101 3 GUNTOJU PRAPOORNA CPM 68
102 4 MAHANKALI RUPA RANI BJP 2493
103 5 MUSHYAM SHARADHA RANI INC 1871
104 6 BYRPAKA SUJATHA ANC 56
105 7 PALUGULLA MADHAVI IND 63
106 8 BANDARI MANJULA IND 90
107 9 M RAJITHA IND 9364
108 10 LAHARI DESHABATHNI IND 108
Ward : 11-Nagole , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 51391 , Polled Votes : 26481 , Invalid Votes : 14 , Valid Votes : 26467
109 1 KAKAM SANGEETHA CPM 184
110 2 CHINTHALA ARUNA TDP 6838
111 3 CHERUKU SANGEETHA TRS 12915 Winner
112 4 PUSHPALATHA ANANTHULA INC 6384
113 5 GATTU JYOTHI RANI IND 70
114 6 VASUNDHARA ERAGALLA IND 76
Ward : 12-Mansoorabad , Reserved for : UR , Total Votes : 51341 , Polled Votes : 25108 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 25108
115 1 KOPPULA NARASIMHA REDDY TDP 6787
116 2 KOPPULA VITTAL REDDY TRS 12736 Winner
117 3 PRABHAKAR REDDY JAKKIDI INC 5205
118 4 RAJAIAH CHAMAKURA BSP 81
119 5 EEDULA VENKATESHWAR REDDY IND 15
120 6 TRIPURANA MAHENDRA NATH IND 21
121 7 NAKKA ANJAIAH IND 167
122 8 PULI CHANDRA SWAROOP KUMAR IND 15
123 9 YAMJALA SURESH IND 10
124 10 RAVINDER KOMMULA IND 23
125 11 SIRIPRALU PRASHANTHI NETHA IND 48
Ward : 13-Hayath Nagar , Reserved for : UR , Total Votes : 51879 , Polled Votes : 24263 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24263
126 1 KALLEM RAVINDER REDDY BJP 7825
127 2 S TIRUMALA REDDY TRS 10598 Winner
128 3 MUTHAYALA CHANDRA SHEKAR RAO INC 5058
129 4 PALVAI VENU BSP 60
130 5 TIRUMALA SRIKANTH GOUD LSP 130
131 6 THUMMALA SATHI REDDY IND 22
132 7 NAKKA SHANKAR GOUD IND 17
133 8 A PANDU RANGAIAH IND 51
134 9 PUTTA YADAIAH MUDIRAJ IND 35
135 10 LAKSHMI NARASIMHA RAO IND 274
136 11 SAMREDDY BALREDDY IND 131
137 12 MD SAYEED ULLAH IND 62
Ward : 14-B.N. Reddy Nagar , Reserved for : UR , Total Votes : 51727 , Polled Votes : 027037 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 27037
138 1 KATIKAREDDY ARAVIND REDDY TDP 6184
139 2 BALRAJ DASARI BSP 75
140 3 SMT MUDDAGOUNI LAXMI PRASANNA TRS 12743 Winner
141 4 VANIPALLY SRINIVAS REDDY BJP 3007
142 5 M SUMAN GOUD INC 1006
143 6 KANAKABABU ILIPILLA IND 29
144 7 KOMARAVALLI ISSSAC NEWTON IND 132
145 8 GOLLAPALLI SHANKER PRASAD IND 84
146 9 NARASIMHA RAO MADHAVARAM IND 3715
147 10 RAMUDU PALLAPU IND 62
Ward : 15-Vanasthali Puram , Reserved for : UR , Total Votes : 48452 , Polled Votes : 22444 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22444
148 1 JITTA RAJA SEKHAR REDDY TRS 13691 Winner
149 2 JENIGA NARESH BSP 132
150 3 MAHESH YADAV P INC 2919
151 4 SAMA PRABHAKAR REDDY TDP 5410
152 5 V RAMESH V TSLP 172
153 6 KANCHI KRISHNA MOHAN IND 21
154 7 BODA MANI RANI IND 29
155 8 SRINU KISHORED IND 70
Ward : 16-Hastinapuram , Reserved for : ST(W) , Total Votes : 42856 , Polled Votes : 18964 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18964
156 1 N PRAVALIKA INC 3102
157 2 RAMAVATH PADMA TRS 12220 Winner
158 3 V SATHYAVATHI BJP 2924
159 4 K SWAPANA BSP 63
160 5 JARPEELA SANGEETA IND 50
161 6 D PARVATHI IND 31
162 7 RAMAVATH JHANSI NAIK IND 311
163 8 LAXMI RAMAVATH IND 43
164 9 SAPAVATH BUJJI IND 108
165 10 SAHITI IND 112
Ward : 17-Champapet , Reserved for : UR , Total Votes : 52663 , Polled Votes : 25369 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 25368
166 1 KOTHAPET PRABHAKAR BSP 1777
167 2 N RAGHUMA REDDY INC 5525
168 3 S RAMANA REDDY TRS 8938 Winner
169 4 VANGA MADHUSUDHAN REDDY BJP 8792
170 5 PASUNURI SRINIVASAULU IND 145
171 6 K RAKESH IND 105
172 7 SRINIVAS CHEERA IND 31
173 8 SAMA VAMSHIDHAR REDDY IND 55
Ward : 18-Lingojiguda , Reserved for : UR , Total Votes : 52833 , Polled Votes : 24942 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24942
174 1 DARPALLY RAJA SHEKAR REDDY INC 5005
175 2 DEVENDER GUNDELA BSP 55
176 3 G PRAVEEN GOUD TDP 4520
177 4 SRINIVASA RAO MUDRABOINA TRS 12341 Winner
178 5 KAKI PRAVEEN GOUD IND 76
179 6 KANTEKAR SRINIVASULU IND 56
180 7 SD JANI IND 1344
181 8 JANI MIYA IND 19
182 9 POLE JANARDHAN IND 184
183 10 B P MADHUSUDHAN IND 36
184 11 DR MAHESH KUMAR K IND 296
185 12 RAMKOTI ALLAMPALLY IND 52
186 13 S VIMAL KUMAR IND 34
187 14 P VENKATESH IND 22
188 15 SRINATH UPPALA IND 902
Ward : 19-Saroornagar , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 62178 , Polled Votes : 23473 , Invalid Votes : 7 , Valid Votes : 23466
189 1 AKHILA AKULA TDP 6282
190 2 P ANITHA REDDY TRS 12493 Winner
191 3 THANDA UPENDRA BSP 156
192 4 NEERAJA L INC 3034
193 5 KAKI AKHILA IND 98
194 6 THOTA SAGARIKA IND 27
195 7 DARPALLI ANURADHA IND 1001
196 8 SAMATHA AMARA IND 27
197 9 SENAPATHY JYOTSNA ALIAS SENAPATHY ARCHANA IND 348
Ward : 20-R.K. PURAM , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 64602 , Polled Votes : 26936 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 26936
198 1 T ANITHA REDDY TRS 10254
199 2 DEPA SUREKHA INC 4142
200 3 RADHA VEERANNAGARI BJP 12216 Winner
201 4 P VARALAKSHMI BSP 151
202 5 PRASANNA VEERANNAGARI IND 29
203 6 BEJGUM PARVATHI IND 18
204 7 MANJULA GOURAVARAM IND 19
205 8 SHILPA REDDY KUMBAM IND 50
206 9 SANKERPALLY SUJANA REDDY IND 20
207 10 SADHANA KOMATI REDDY IND 37
Ward : 21-Kothapet , Reserved for : UR , Total Votes : 52081 , Polled Votes : 22313 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22313
208 1 DHARMENDER GUNDELA BSP 183
209 2 BADDAM MAHENDER GOUD TDP 5168
210 3 RAHUL GOUD LINGALA INC 5385
211 4 G V SAGAR REDDY TRS 10583 Winner
212 5 D SAI KIRAN DEVATA LSP 300
213 6 ANANTHULA PANDURANGA REDDY IND 17
214 7 GATTU NARASIMHA RAO IND 34
215 8 MAMIDI RAMCHANDER IND 468
216 9 K YADAGIRI YADAV IND 19
217 10 RAJU KOMMU IND 18
218 11 K RAJESHWAR IND 55
219 12 SATYAM VEERAMALLA IND 83
Ward : 22-Chaitanyapuri , Reserved for : UR , Total Votes : 45492 , Polled Votes : 19714 , Invalid Votes : 7 , Valid Votes : 19707
220 1 GUDURU NARENDER REDDY INC 2918
221 2 G VITTAL REDDY TRS 8311 Winner
222 3 Y VENKAT GANDHI TDP 3806
223 4 Y NAGESH BSP 29
224 5 R VENKAT NARSIMHA BJP 3577
225 6 P TRIVEDI LSP 548
226 7 BAGILINGAM SHEKAR BABU DBP 14
227 8 K YADAGIRI YADAV IND 8
228 9 GANDLA JAGADEESHWAR IND 76
229 10 D RAKESH REDDY IND 22
230 11 D HANUMANTH RAO IND 22
231 12 PEDDAMARU RAJESH IND 238
232 13 MANCHIKANTI VENKATESHWARLU IND 6
233 14 MUTHYALA SHIVA KUMAR IND 44
234 15 RANGU SHANMUKAHA CHARY IND 61
235 16 RAMINI SRINIVAS IND 27
Ward : 23-Gaddiannaram , Reserved for : UR , Total Votes : 54029 , Polled Votes : 23642 , Invalid Votes : 4 , Valid Votes : 23638
236 1 GANDI KRISHNA YADAV TDP 6469
237 2 TULASI SRINIVAS INC 2370
238 3 BHAVANI PRAVEEN KUMAR TRS 12601 Winner
239 4 D NARASIMHA RAO LSP 907
240 5 ELLENDULA SRINIVASA RAO IND 58
241 6 BADDAM PREM MAHESHWAR REDDY IND 17
242 7 MOHAN GANDE IND 974
243 8 YADA SHANKER IND 23
244 9 RANIPETA SUDHAKAR IND 23
245 10 B RADHA YADAV IND 23
246 11 SHANKER GUNTA IND 125
247 12 P SUDHAKAR REDDY IND 48
Ward : 24-Saidabad , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 58345 , Polled Votes : 21165 , Invalid Votes : 02 , Valid Votes : 21163
248 1 K ARUNA INC 2839
249 2 S SHAILAJA REDDY BJP 4765
250 3 SWARNA LATHA SINGIREDDY TRS 13042 Winner
251 4 KOYADA KAVITHA IND 218
252 5 JARUPULA BHARATHI IND 93
253 6 JEEBU ANURADHA RAGHURAM IND 132
254 7 NEELAVENI MANUPATI IND 74
Ward : 25-Moosarambagh , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 57793 , Polled Votes : 21669 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21669
255 1 B JAMUNA TDP 7420
256 2 POOJA REDDY PRODDUTURI INC 918
257 3 T SUNARITHA TRS 13134 Winner
258 4 B BAGYA LAXMI IND 61
259 5 DEEPIKA BILLA IND 63
260 6 L SWATHI IND 73
Ward : 26-Old Malakpet , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 47635 , Polled Votes : 18962 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18962
261 1 AFREEN ZAFAR INC 517
262 2 JUWERIA FATIMA AIMIM 9001 Winner
263 3 P SABHITHA BJP 2846
264 4 SAYA BHUVANESHWARI TRS 6260
265 5 IRHRATH SIDDIQUI MD MBT 220
266 6 POLKAM SRIDEVI IND 48
267 7 K SHIVAMMA IND 70
Ward : 27-Akberbagh , Reserved for : UR , Total Votes : 42913 , Polled Votes : 16871 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 16870
268 1 TELLA MAHESH KUMAR SRINIVAS TRS 5458
269 2 A VINOD KUMAR INC 1387
270 3 S SRINIVAS TDP 1540
271 4 SYED MINHAJUDDIN AIMIM 6239 Winner
272 5 AMJED ULLA KHAN MBT 1871
273 6 L ASHOKNATH IND 36
274 7 GOPAL IND 278
275 8 K SHIVAMMA IND 61
Ward : 28-Azampura , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 46575 , Polled Votes : 20596 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 20596
276 1 AYESHA JAHAN NASEEM AIMIM 8253 Winner
277 2 C NAVANEETHA INC 274
278 3 MURUKU SIDDHA LAKSHMI TRS 4784
279 4 SHAMEEM SULTANA BJP 390
280 5 ASMA KHATOON MBT 6682
281 6 FARIYA BHANU IND 213
Ward : 29-Chawani , Reserved for : BC , Total Votes : 38334 , Polled Votes : 16380 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 16379
282 1 MD KALEEM TRS 1397
283 2 MOHD MURTUZA ALI AIMIM 12122 Winner
284 3 MOHAMMED AJMALUDDIN FAROOQI MBT 2783
285 4 HANUMANTH RAO IND 77
Ward : 30-DABERPURA , Reserved for : UR , Total Votes : 46584 , Polled Votes : 18610 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18610
286 1 MOHAMMED ABDUL ZEESHAN TRS 4341
287 2 MIRZA AKHIL AFANDI BJP 2310
288 3 MIRZA RIYAZ UL HASSAN EFFENDI AIMIM 10815 Winner
289 4 SAJID SHAREEF INC 699
290 5 SYED SHAKEEL AHMED KAZMI MBT 254
291 6 FIDVI HUSSAIN KHAN NAYYER IND 56
292 7 MOHD AQUEEL AHMED IND 12
293 8 MOHAMMED FIDA ALI IND 10
294 9 MOHD BASHEERUDDIN KHAN IND 31
295 10 SYED ZAKIR HUSSAIN IND 20
296 11 SYED HADI HUSSAIN IND 62
Ward : 31-REINBAZAR , Reserved for : UR , Total Votes : 38515 , Polled Votes : 13797 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 13797
297 1 MOHAMMED ALI INC 1272
298 2 MD AIJAZ TRS 1833
299 3 MIR WAJID ALI KHAN AIMIM 9932 Winner
300 4 SYED INAYATULLAH BJP 137
301 5 MD FAIYAZ MBT 533
302 6 SYED GUFRAN HASSAN RAZVI WPOI 60
303 7 MOHAMMWED TAHER IND 30
Ward : 32-PATHERGATTI , Reserved for : UR , Total Votes : 55698 , Polled Votes : 22526 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22526
304 1 MOHD MOOSA KHASIM INC 1167
305 2 MIRZA BAQER ALI TRS 3307
306 3 SHAHRAN BIN ALI TDP 1088
307 4 SYED SOHAIL QUADRI AIMIM 16458 Winner
308 5 MD HASHMATH ALI CPI 143
309 6 MD ATEEQ IND 34
310 7 BHAGWANDA SANKLA IND 32
311 8 MOHD OSMAN IND 180
312 9 SHAJIUDDIN IND 117
Ward : 33-MOGHALPURA , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 35677 , Polled Votes : 16068 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16068
313 1 AMTUL ALEEM AIMIM 8810 Winner
314 2 PINKY SARSAL BSP 90
315 3 D VIJAYTA INC 751
316 4 P VEERAMANI TRS 2647
317 5 S SARITHA BJP 1939
318 6 J REKHA MBT 1728
319 7 FARHATH KHATIJA IND 70
320 8 SUNITA IND 33
Ward : 34-TALABCHACHALAM , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 41079 , Polled Votes : 16160 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16160
321 1 NASREEN SULTANA AIMIM 13337 Winner
322 2 RESHMA SULTANA TRS 521
323 3 SHAHIN SULTANA INC 169
324 4 SIRAJ SULTANA TDP 87
325 5 AYESHA IND 1842
326 6 FATIMA SHAHEEN IND 15
327 7 SAMEENA BEGUM IND 189
Ward : 35-GOWLIPURA , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 48725 , Polled Votes : 23576 , Invalid Votes : 2 , Valid Votes : 23574
328 1 V ANNAPURNA DEVI CPI 788
329 2 ALE LALITHA BJP 10505 Winner
330 3 K MEENA TRS 9076
331 4 K VANI INC 2792
332 5 PADMAJA SANTHOJU MBT 155
333 6 C ARVINDA IND 20
334 7 K SARITHA IND 14
335 8 SARIKA VERMA IND 104
336 9 Y SWAROOPA IND 56
337 10 HARITHA T IND 64
Ward : 36-Lalithabagh , Reserved for : UR , Total Votes : 40204 , Polled Votes : 17412 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 17412
338 1 MD ALI SHARIF AIMIM 8557 Winner
339 2 MOHAMMED ABDUL IRFAN INC 1630
340 3 A YADAGIRI CPI 215
341 4 G RAGHAVENDRA RAJU TRS 5514
342 5 E SAILU BJP 966
343 6 SATISH SINGH MBT 469
344 7 MOHAMMED AHMED KHAN IND 24
345 8 C LAXMANA CHARY IND 37
Ward : 37-Kurmaguda , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 48966 , Polled Votes : 21034 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21034
346 1 KIRTHI NAGA RANI INC 327
347 2 NALABOLU RANI TRS 4637
348 3 LAVANYA KUSIRI BJP 5679
349 4 SAMEENA BEGUM AIMIM 9889 Winner
350 5 NASEEM BANO IND 269
351 6 PRASANNADEVI BALISHETTI IND 44
352 7 BOMMERA SUJANA IND 113
353 8 G SUREKA IND 76
Ward : 38-IS Sadan , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 54293 , Polled Votes : 22287 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22287
354 1 KAVADAPU HEMA LATHA CPI 737
355 2 K VIDHYA REDDY INC 2370
356 3 SAMA SWAPNA TRS 15052 Winner
357 4 SUNITHA KONTHAM BJP 3644
358 5 DEVI K IND 36
359 6 DANDEM ANURADHA IND 52
360 7 MUDAVATH SAROJA IND 272
361 8 G SUDHA RANI IND 49
362 9 DR D SOWMYA IND 75
Ward : 39-Santhoshnagar , Reserved for : BC , Total Votes : 44136 , Polled Votes : 16568 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16568
363 1 ABDUL LATEEF CPM 287
364 2 KIRTHI VINAY KUMAR INC 316
365 3 MOHD NAWAZ ALI TRS 2865
366 4 MOHAMMED MUZAFFAR HUSSAIN AIMIM 11886 Winner
367 5 MOHAMMED SALEEM AHMED TDP 445
368 6 SHAIK KHALEEL MBT 769
Ward : 40-Riyasath Nagar , Reserved for : UR , Total Votes : 41375 , Polled Votes : 16720 , Invalid Votes : 01 , Valid Votes : 16719
369 1 MOHD ABDUL QAYYUM INC 229
370 2 MOHD YOUSUF TRS 5254
371 3 MIRZA MUSTAFA BAIG AIMIM 9475 Winner
372 4 VARAYOORI APPAIAH TDP 646
373 5 HABEEB M A MBT 1077
374 6 DASTAGIR M D IND 38
Ward : 41-Kanchanbagh , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 42129 , Polled Votes : 16859 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16859
375 1 A ANJAMMA TRS 1520
376 2 RESHMA FATIMA AIMIM 10528 Winner
377 3 SHAHNAAZ BEGUM INC 267
378 4 SHAIK ASHA BEGUM TDP 239
379 5 FARHEEN SULTANA MBT 4235
380 6 SALMA BEGUM IND 70
Ward : 42-Barkas , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 35928 , Polled Votes : 13328 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 13328
381 1 AYESHA BEGUM INC 492
382 2 GHOUSIA BEGUM TDP 288
383 3 CHENNAIAGARI SARITHA TRS 2515
384 4 SHABANA BEGUM AIMIM 9408 Winner
385 5 GHOUSIYA BEGUM MBT 514
386 6 KHAJA BEGUM IND 17
387 7 SAYEEDA QURESHI IND 94
Ward : 43-Chandrayangutta , Reserved for : BC , Total Votes : 42736 , Polled Votes : 17076 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 17076
388 1 ABDUL WAHAB AIMIM 8965 Winner
389 2 GAJULA VENKAT RAMANA TDP 1523
390 3 JURKI RAJENDAR KUMAR TRS 3202
391 4 MD MEHRAJUDDIN BSP 33
392 5 SHAIK NAVEED INC 281
393 6 MOHAMMED SATTAR MBT 1911
394 7 MD JABBAR IND 1028
395 8 MOHAMMED MUNAWAR IND 80
396 9 MOHD SHAHAB UDDIN IND 19
397 10 SHADA PARVEEN IND 34
Ward : 44-Uppuguda , Reserved for : UR , Total Votes : 47648 , Polled Votes : 19890 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 19890
398 1 THADEM SRINIVAS RAO BJP 4341
399 2 FAHAD BIN ABDUL SAMED BIN ABDAT AIMIM 8777 Winner
400 3 MEESALA LAXMAMMA CPM 228
401 4 A SEENAIAH TRS 4319
402 5 SULTAN MIRZA INC 380
403 6 NASEER AHMED SYED MBT 1620
404 7 MD ABDULLAH BAIG IND 91
405 8 ANDALLAMA IND 48
406 9 MOHAMMED JAFFAR AHMED IND 25
407 10 SHAIK MOHAMMED IND 18
408 11 SYED YOUSUF AHMED IND 43
Ward : 45-Jangammet , Reserved for : UR , Total Votes : 45056 , Polled Votes : 21489 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21489
409 1 MOHAMMED ABDUL RAHMAN AIMIM 7131 Winner
410 2 E T NARASIMHA SWAMY CPI 1155
411 3 K MAHENDER BJP 5359
412 4 MUPPIDI SEETHA RAM REDDY TRS 5934
413 5 P RAJENDER INC 428
414 6 MD ABDUL MUSSAVIR WPOI 30
415 7 MOHAMMED ABDUL HAFEEZ ANC 12
416 8 SYED SHAKER MBT 484
417 9 AWADH AFFARI IND 12
418 10 ANANDESHI VASANTH KUMAR IND 18
419 11 S KRISHNA REDDY IND 132
420 12 KOLLURI SAINATH IND 137
421 13 CHANDRA KUMAR M IND 10
422 14 DANDU RAKESH IND 16
423 15 MOHD NAYEEMUDDIN IND 85
424 16 S NARSING RAO IND 31
425 17 NASA SRINIVAS IND 23
426 18 BANOOTH SAILAJA IND 35
427 19 A BHAMINI IND 21
428 20 MARRELA KIRAN KUMAR IND 13
429 21 KURRAKULA MALLESH IND 241
430 22 MOHAMMED WAJID IND 33
431 23 MIRZA ABDUL ALEEM BAIG IND 11
432 24 C RAJENDER YADAV IND 12
433 25 B LENIN BABU IND 23
434 26 J SHANKER IND 14
435 27 SABAVAT GIRIDHAR NAIK IND 61
436 28 SUDHASHAN MALKAN IND 28
Ward : 46-FALKNUMA , Reserved for : ST , Total Votes : 44328 , Polled Votes : 17015 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 17015
437 1 KARAMTOT GANESH TDP 123
438 2 K THARA BHAI AIMIM 13956 Winner
439 3 MADAVATH RUKMINI NAIK INC 292
440 4 SABAVATH SRINIVAS TRS 2569
441 5 G RAVENDER NAYAK IND 27
442 6 SABAVATH KAMALA BAI IND 48
Ward : 47-NAWAB SAHAB KUNTA , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 37747 , Polled Votes : 15604 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 15604
443 1 AYESHA BEGUM TDP 161
444 2 IRFAN NAYYAR INC 415
445 3 FARHATH SULTANA TRS 1536
446 4 SHIREEN KHATOON AIMIM 13492 Winner
Ward : 48-Shahali banda , Reserved for : BC , Total Votes : 44649 , Polled Votes : 21823 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21823
447 1 T NAGARAJU TRS 2253
448 2 PONNA VENKATA RAMANA BJP 4582
449 3 MOHAMMED MUSTAFA ALI AIMIM 11780 Winner
450 4 MOHD SOHAIL INC 3153
451 5 K DHARMATEJA IND 55
Ward : 49-GHANSI BAZAR , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 52207 , Polled Votes : 24755 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24755
452 1 PARVEEN SULTANA INC 2575
453 2 BELLAM MADHAVI ALIAS MADHURI TRS 2406
454 3 RENU SONI BJP 10139 Winner
455 4 SAMEENA BEGUM AIMIM 9280
456 5 PAGADALA MAHESHWARY IND 92
457 6 M REKHA IND 21
458 7 RESHA GHADGE IND 204
459 8 SEETA BHATI IND 38
Ward : 50-BEGUM BAZAR , Reserved for : UR , Total Votes : 56649 , Polled Votes : 27148 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 27148
460 1 M TULJA RAM CHOUDARY INC 2330
461 2 P NAGESHWAR CPM 92
462 3 PAREEK SHITH YADAV SP 95
463 4 RAMESH KUMAR BUNG TRS 8415
464 5 G SHANKER YADAV BJP 15850 Winner
465 6 SANDEEP VARMA BSP 93
466 7 MD HAMEED ANC 38
467 8 CHETAN TIWARI IND 138
468 9 B RAM CHANDER IND 43
469 10 K SHOBHAN BABU IND 54
Ward : 51-GOSHAMAHAL , Reserved for : BC , Total Votes : 51854 , Polled Votes : 23561 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 23561
470 1 ALA PURHOTHAM RAO INC 5048
471 2 MANOJ SINGH CPM 493
472 3 G MUKESH SINGH TRS 8555 Winner
473 4 LAXMAN SINGH JAMEDHAR BJP 8477
474 5 G SHIVA BSP 229
475 6 ABHISHEK KUMAR IND 213
476 7 JAGJEET SINGH PEEPAL PUNJ IND 37
477 8 PRASHANT BIRADAR IND 509
Ward : 52-Puranapool , Reserved for : BC , Total Votes : 34410 , Polled Votes : 16313 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16313
478 1 AVULAGADDA MADHUKAR YADAV TDP 1295
479 2 P MALLIKARJUN YADAV TRS 747
480 3 MOHAMMED GHOUSE INC 5676
481 4 SUNNAM RAJ MOHAN AIMIM 8554 Winner
482 5 MD SHOEB MBT 41
Ward : 53-DOODH BOWLI , Reserved for : BC , Total Votes : 38140 , Polled Votes : 17592 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 17591
483 1 M A GAFFAR AIMIM 10267 Winner
484 2 MERAJ MOHAMMED INC 1660
485 3 B RAKESH TRS 2594
486 4 M A WAHAB TDP 2671
487 5 M A AKHEEL IND 333
488 6 SHAIK AMJAD IND 66
Ward : 54-JAHANUMA , Reserved for : BC , Total Votes : 43545 , Polled Votes : 18230 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18230
489 1 KHAJA GAYAS UDDIN INC 1560
490 2 KHAJA MUBASHEERUDDIN AIMIM 15278 Winner
491 3 MOHD AHMED SHAREEF TDP 215
492 4 MOHAMMED GHULAM NABI TRS 1121
493 5 M A AKHEEL IND 56
Ward : 55-RAMNASTPURA , Reserved for : BC , Total Votes : 36932 , Polled Votes : 16856 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 16855
494 1 ABDUL HASSAN INC 721
495 2 CHAVAN RAMESH TDP 427
496 3 MD JAMEEL AHAMED TRS 1414
497 4 MOHAMMED MUBEEN AIMIM 13964 Winner
498 5 ARSHED ALI IND 329
Ward : 56-Kishan bagh , Reserved for : BC , Total Votes : 44421 , Polled Votes : 18906 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18906
499 1 G KANNAIAH LAL INC 547
500 2 MOHAMMED SALEEM AIMIM 12649 Winner
501 3 MOHAMMED HAMED TDP 543
502 4 MD SHAKEEL AHMED TRS 4361
503 5 MOHAMMED RAIZ WPOI 695
504 6 FAYAZ MOHAMMED IND 111
Ward : 57-Sulemannagar , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 38309 , Polled Votes : 19157 , Invalid Votes : 5 , Valid Votes : 19152
505 1 ABIDA SULTANA AIMIM 15410 Winner
506 2 ASIYA BEGUM TDP 954
507 3 MAHMOODA BEGUM INC 358
508 4 SARITHA AIRVA TRS 2430
Ward : 58-Shastripuram , Reserved for : BC , Total Votes : 34777 , Polled Votes : 17193 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 17193
509 1 MD NISAR TDP 1109
510 2 BANDA RAJESH YADAV TRS 3137
511 3 MD MISBAH UDDIN AIMIM 12486 Winner
512 4 SAMMETA JAIPAL INC 301
513 5 ZAINUL ABIDEEN IND 160
Ward : 59-Mailardevpally , Reserved for : UR , Total Votes : 76038 , Polled Votes : 39010 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 39010
514 1 GADWALA MUDIRINTI GATTAIAH CPM 242
515 2 T PREMDAS GOUD TDP 12785
516 3 TOKALA SRINIVAS REDDY TRS 18259 Winner
517 4 SYED HYDER ALI AIMIM 411
518 5 SANEM SRINIVAS GOUD INC 6793
519 6 GADDI SOUDAIAH IND 128
520 7 T DEVA DAS GOUD IND 29
521 8 P CHAKRADARI IND 228
522 9 J MAHANAND GANDHI IND 57
523 10 SANEM JEEVAN GOUD IND 78
Ward : 60-Rajendranagar , Reserved for : SC(W) , Total Votes : 39091 , Polled Votes : 20508 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 20508
524 1 APPIREDDYGUDEM MADHAVI TDP 2676
525 2 P ANITHA KUMARI BSP 91
526 3 KORANI LAXMAMMA CPI 176
527 4 KORANI SRILATHA TRS 10542 Winner
528 5 BATHULA S DIVYA INC 6544
529 6 THUMALAPALLY KALPANA IND 330
530 7 NAGULAPALLY RANI IND 47
531 8 PODAVU ARCHANA IND 50
532 9 G BHAGYA LAXMI IND 52
Ward : 61-Attapur , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 51564 , Polled Votes : 26353 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 26353
533 1 CHERUKU MADHAVI TDP 5376
534 2 BANDARU RUPA INC 3784
535 3 B RAJANI AIMIM 3802
536 4 RAVULA VIJAYA TRS 13155 Winner
537 5 A MADHAVI IND 236
Ward : 62-ZIAGUDA , Reserved for : SC , Total Votes : 41884 , Polled Votes : 20017 , Invalid Votes : 00 , Valid Votes : 20017
538 1 ADIRALA MUNENDAR BJP 7179
539 2 A KRISHNA TRS 10941 Winner
540 3 B VIJAY SARATHI INC 1214
541 4 S SATYA NARAYANA BSP 83
542 5 P CHINNAIAH IND 446
543 6 P SHANKER RAO IND 76
544 7 A V SHIVA KUMAR IND 78
Ward : 63-MANGALHAT , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 50290 , Polled Votes : 021680 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21680
545 1 R URMILA DEVI TDP 4917
546 2 PARMESHWARI SINGH TRS 14293 Winner
547 3 M SHASHI KALA IND 74
548 4 VIJAYA LAKSHMI IND 206
549 5 SUBEDAR ANJU RANI INC 2061
550 6 P SUPRIYA IND 129
Ward : 64-DATTATREYA NAGAR , Reserved for : BC , Total Votes : 31364 , Polled Votes : 14567 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 14567
551 1 MOHD AQEEL AHMED TRS 2873
552 2 MYADAM RAMESH KUMAR INC 565
553 3 M A MUQTADER TDP 814
554 4 MD YOUSUF AIMIM 10315 Winner
Ward : 65-KARWAN , Reserved for : BC , Total Votes : 46970 , Polled Votes : 21502 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21502
555 1 M N CHANDRAKANTH RAO INC 424
556 2 CHENNA NARENDER DEV TRS 8558
557 3 MAMIDI LAVANYA TDP 2856
558 4 M RAJENDER YADAV AIMIM 9131 Winner
559 5 K GOVARDHAN IND 344
560 6 TUMMA HARISH IND 19
561 7 DEVERKONDA SANTHOSH IND 22
562 8 PASPUNOORI SRINIVAS RAO IND 25
563 9 PASHAM AJAYKUMAR IND 31
564 10 MOHD ABDUL AZEEM IND 92
Ward : 66-LANGER HOUSE , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 48231 , Polled Votes : 21990 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21990
565 1 AMINA BEGUM AIMIM 7737 Winner
566 2 AKSHITHA KOTA INC 799
567 3 CHERUKULA SUGANDA PUSHA BJP 5649
568 4 K PUSHPA LATHA CPM 262
569 5 BHAGYA LAKSHMI TRS 7435
570 6 B PARVATHAMMA IND 50
571 7 P SHOBHA RANI IND 58
Ward : 67-GOLCONDA , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 47846 , Polled Votes : 19731 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 19731
572 1 ARSHIYA KHAN TRS 4851
573 2 PASUPULATI SAROJINI DEVI TDP 386
574 3 SHIRAZ AMINA INC 258
575 4 HAFSIYA HANSEEF AIMIM 14236 Winner
Ward : 68-TOLICHOWKI , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 35117 , Polled Votes : 13084 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 13084
576 1 DR AYESHA HUMERA AIMIM 10866 Winner
577 2 PASUPULETI VANI TDP 145
578 3 SULAXANA S TRS 155
579 4 FARZANA BEGUM INC 1881
580 5 SHABANA BEGUM IND 37
Ward : 69-NANAL NAGAR , Reserved for : BC , Total Votes : 44595 , Polled Votes : 018836 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18836
581 1 MD KHAIR UDDIN TDP 410
582 2 MOHAMMED NASEER UDDIN AIMIM 12067 Winner
583 3 P RAKESH INC 307
584 4 SHAIK AZHAR TRS 6052
Ward : 70-MEHDIPATNAM , Reserved for : BC , Total Votes : 29853 , Polled Votes : 10046 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 10046
585 1 C ASHOK KUMAR TRS 2230
586 2 BHUJUNDER KUMAR V BJP 1861
587 3 MOHAMMED ABDUL KHALIQ INC 222
588 4 MOHAMMED MAJID HUSSAIN AIMIM 5356 Winner
589 5 DEVARASHETTY GOPALA KRISHNA LSP 132
590 6 B JOHAN KENNEDY ANC 25
591 7 AMEER HASHIM ALI IND 7
592 8 BHANU LAKSHMI IND 213
Ward : 71-GUDIMALKAPUR , Reserved for : BC , Total Votes : 48322 , Polled Votes : 21516 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21516
593 1 DEVARA KARUNAKAR BJP 7117
594 2 S BALVEER SINGH INC 1110
595 3 BANGARI PRAKASH TRS 12685 Winner
596 4 M VENKATESH CPM 171
597 5 M GOPI KRISHNA ANC 44
598 6 KYASA PRABHAKER RAJU IND 09
599 7 GUJJARI NAVEEN KUMAR IND 36
600 8 PASHAM MANGA IND 37
601 9 O MEENA IND 76
602 10 A SHIVRAJ IND 231
Ward : 72-ASIF NAGAR , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 47215 , Polled Votes : 19734 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 19734
603 1 J ANJALI BJP 3040
604 2 KALAKANTI HYMAVATHI INC 409
605 3 GUNDOJI LAXMAMA TRS 5709
606 4 FAHMINA ANJUM AIMIM 10501 Winner
607 5 M SWATHI IND 75
Ward : 73-VIJAY NAGAR COLONY , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 51096 , Polled Votes : 17608 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 17608
608 1 AKULA INDHIRA INC 674
609 2 B CHANDRAKALA TRS 6318
610 3 A SARASWATHI TDP 1873
611 4 SALMA AMEEN AIMIM 8604 Winner
612 5 GOUSIYA BEGUM ANC 63
613 6 JAYALAXMI PATHAKOTI IND 38
614 7 PUPPALA SUKANYA IND 38
Ward : 74-AHMED NAGAR , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 51387 , Polled Votes : 19047 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 19047
615 1 AYESHA RUBINA AIMIM 12378 Winner
616 2 ASMATH UNNISA TRS 5731
617 3 SURRYA RAHMAN INC 786
618 4 ZAHIDA BEGUM IND 152
Ward : 75-RED HILLS , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 41793 , Polled Votes : 16980 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16980
619 1 AYESHA FARHEEN INC 1290
620 2 AYESHA FATIMA AIMIM 7652 Winner
621 3 PADMAVATHI BJP 1566
622 4 SARITHA MARGAM TRS 6415
623 5 G PADMA IND 57

No comments:

Post a Comment